דברים לזכרה של ד"ר טלי קריצמן-אמיר / גילה שטופלר

קהילות ICON-S ישראל והמרכז האקדמי למשפט ולעסקים מרכינות ראש על פטירתה בטרם עת של ד"ר טלי קריצמן-אמיר. טלי סיימה את הדוקטורט ונקלטה כמרצה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים בשנת 2009 במקביל לכהונתה כעמיתת פולנסקי במכון ון ליר. היא הייתה חברת סגל בכירה בפקולטה למשפטים של המרכז האקדמי עד שנת 2020, לימדה קורסים במשפט בינלאומי, דיני עבודה, דיני הגירה וזכויות אדם, והייתה ממקימות הקליניקה להגירה. טלי הייתה אחת החוקרות המובילות בעולם בתחום דיני ההגירה והפליטות, ובשנים האחרונות שמשה כפרופ' אורחת באוניברסיטאות הארוורד, ייל ובוסטון. היא הקדישה את חייה לחתירה לצדק ולהגנה על זכויותיהן של האוכלוסיות המוחלשות ביותר, והייתה פעילה מרכזית בארגוני זכויות אדם וזכויות פליטים. בין השאר, כיהנה כחברת הנהלה וכיו"ר הנהלה באגודה לזכויות האזרח.

לטלי הייתה יכולת יוצאת דופן לשלב בין מחקריה האקדמיים פורצי הדרך לפעילות שטח בלתי נלאית לשם יצירת שינוי אמיתי לטובה בחייהם של מהגרים ופליטים. היא היתה מעורבת באופן פעיל בכמעט כל עתירה עקרונית שהוגשה בנושאי מבקשי מקלט בישראל, והספר בעריכתה "לוינסקי פינת אסמרה" הפך לטקסט מכונן בדיני ההגירה בישראל, וצוטט בהרחבה בפסיקות בית המשפט העליון בעניין חוק ההסתננות. אצלנו בבלוג היא ערכה מיני סימפוזיון על בג"ץ צגטה, שדן בהסדר העברת מבקשי מקלט למדינות שלישיות, ואף כתבה פוסט במסגרתו.

טלי הייתה קולגה נהדרת ומורה מצוינת והיוותה השראה לסטודנטים, לחוקרים ולפעילי זכויות אדם. היא הטביעה את חותמה בכל מקום שאליו הגיעה עם הצירוף הנדיר של חוכמה, רציונליות וחדות מחשבה בלתי רגילות, לצד דאגה, אכפתיות ואמפטיה עמוקה לכל אדם באשר הוא אדם. דוגמאות למחויבות העמוקה שלה לרווחתם של אחרים הן האופן בו בכל יום הולדת ביקשה, כי מי שמעוניין לקנות לה מתנה יתרום במקום זה את הכסף לעמותת סיוע, והעובדה שבחודשים האחרונים, למרות התמודדותה הקשה עם מחלתה, הובילה במקביל קמפיין לגיוס כספים למימון הטיפול הרפואי במבקשת מקלט אפריקאית בישראל שחלתה בסרטן השד אך אין לה ביטוח בריאות. לאחרונה טלי התבשרה על קבלת פרס לחוקרת צעירה מטעם ה-Association for Israel Studies. בנימוקי הפרס כתבה הוועדה, כי הפרס ניתן לה לאור הישגיה יוצאי הדופן, שגם חוקרים ותיקים בהרבה אינם מגיעים אליהם.

אנו מזמינים את כל חברי קהילת ICON-S ישראל לשלוח אלינו רשימות אקדמיות לזכרה, המאירות את פועלה ואת תחומי המחקר והעשייה שעמדו במרכז הוויתה המקצועית והציבורית.

טלי הותירה אחריה בן זוג ושתי בנות, אם ואחות. תנחומינו הכנים למשפחתה ולכל מוקיריה. ננצור את זכרה לעד.   


גילה שטופלר היא פרופסור חברה ודיקנית הפקולטה למשפטים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, ויו"ר משותפת של הסניף הישראלי של ICON-S.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: